Seneste Nyt

Menneskelighed er den nye valuta

FAGAs trendevent var en stor succes både i Herning og i København, hvor tilhørerne fik indblik i fremtidens mega- og bobletrends, fik et indblik i ESG og en indføring i, hvordan man som SMV kan arbejde med det, og ikke mindst Anette Eckmanns ”take” på trenden og udviklingen i branchen. ”Samarbejde er kodeordet, og menneskelighed er den nye valuta,” lød det samstemmende fra hende og Julia Lahme.

- Skrevet af Pia Finne

Fremtiden banker på, og menneskelighed er den nye valuta. Det slog Julia Lahme fast, da hun forleden holdt foredrag for en række af FAGAs medlemmer i henholdsvis Herning og København. og hun blev bakket op af Anette Eckmann, der er helt enig. Hun kom bl.a. ind på forbrugernes og detailhandlens rolle. ”Forbrugerne er blevet mere bevidste om deres købsvaner, både økonomisk og værdimæssigt. De stiller krav til bæredygtighed og gennemsigtighed og vil vide, hvad de betaler for. Så lad jeres værdier skinne igennem, for hvis kunderne vil have det, vil de også gerne betale for det," pointerede hun.

ESG var også et emne på dagen, og her havde Anette Eckmann, der stod for trendeventet, allieret sig med Susanne Siewers, CEO for Copenhagen APPs, der holdt et inspirerende oplæg om, hvordan ESG-rapportering bliver lettere og mere tilgængeligt for virksomheder. "Mange tror, at ESG alene handler om klimaaftryk, men det er meget mere end det. Det handler også om medarbejdertrivsel, samfundsansvar, forretningsetik og leverandøransvar," forklarer Susanne Siewers.

Først var det dog Julia Lame, der indtog scenen.

"Alt hviler på noget andet," siger hun og slår fast: "Vi er ikke tilbage i 70'erne, men der er en vibe fra dengang. En længsel efter noget menneskeligt."

Julia Lahme forklarer, at vi ikke skal forstå trends som penduler eller cirkler, men som bølger. De skyller ind over os – nogle som små krusninger, andre som megatsunamier. ”Megatrends som AI kan vi ikke dukke os for. De kommer, ikke fordi vi har valgt det, men fordi det påvirker mere end 80 procent af alt omkring os. Og det gælder trends, der kommer til at ændre verden. Men der er også de mindre trends; bobletrends, som varer tre år. Det er dem, der kan tjenes penge på – hurtigt. Her taler vi skosnuder, boligindretning, jeans og duftlys”, lyder det fra Julia Lahme.

Hun tegner faserne op i et trendforløb – fra fase 1 til 4.

  • Fase 1: Ny trend, høj status, få forstår den.
  • Fase 2: 1-3 år til at bygge en platform. Her skal man slå sit navn fast.
  • Fase 3: Konkurrenterne banker på. Det kræver investeringer, og metaltrætheden melder sig.
  • Fase 4: Du kan ikke længere være alene. Trenden er ikke længere spydspids. Fra højstatus til mellem eller lavstatus.

Body Centric Living: Kroppen i centrum

En af de største trendbølger lige nu er Body Centric Living. Kroppen er ikke noget, vi skal kæmpe imod. Vi skal tage udgangspunkt i den for at skabe et godt liv. Mindful Eating. Sanseoplevelser. Maden skal være en oplevelse, ikke bare overlevelse, og ganske exceptionelt, lyder det fra Julia Lahme, som tilføjer, at WHO har lanceret en ny definition på sundhed: Det handler ikke længere kun om lægens vurdering, men om din egen oplevelse af velvære.

”Vi er i en tid, hvor mavefornemmelsen styrer. Ifølge Lahmes undersøgelser anser 89 procent af os mavefornemmelsen som en valid beslutningskilde. "Det er ikke længere ”mind over body”," siger hun. "Det er ”body over mind”."

Alderen har også mistet sin betydning. Vi føler os yngre, både fysisk og mentalt. Det betyder noget for de produkter, vi vælger. Vi vil ikke bare reducere rynker – vi vil slet ikke have dem. Vi vil føle os sunde, og ikke bare se sunde ud, og det skal de produkter, der står på hylderne i butikkerne, signalere.

 

AI spiller naturligvis en rolle, men også her slår Julia fast, at nok er AI på vej – men AI kan ikke skabe noget ud af ingenting. ”AI er en blyant, vi kan tegne med, og det, vi fremadrettet skal sælge til forbrugeren, er genveje til at føle sig som et menneske midt i al teknologien.”

Creative Intelligence: Den nye megatrend

Julia taler også om Creative Intelligence som den næste store bølge. ”AI presser os til at søge det menneskelige – og kreativitet bliver svaret. "For at være menneske og lykkelig er vi nødt til at skabe noget nyt," siger hun. Kreativitet skal integreres i alt – i ledelse, i produkter, i organisationer.” og hun citerer Bertrand Russell: "Remember your humanity and forget the rest." Og det bliver mantraet.

”Vi skal se kreativitet som modsvar til AI, og derfor bliver den kreative intelligens en kæmpe trendbølge. For skal vi som mennesker føle os lykkelige, er vi nødt til at skabe noget nyt, og det skal virksomhederne anerkende i forhold til deres medarbejdere”.

Når verden buldrer og brager, accelereres de trends, vi allerede er i. Nye trends opstår ikke i kriser – de eksisterende bliver stærkere. Og derfor handler det nu for virksomhederne om at få styr på organisationen. ”For er der ro på bagsmækken, kan vi være kreative,” lyder det.

Samtidig advarer Julia mod virksomheder, der ikke tør tage stilling. "Hvis man ikke har holdninger, er man irrelevant." Forbrugeren er politisk vågen, og de vil have historier, der betyder noget. Som den nye Alma-kæde, der går imod strømmen, fordi tiden kalder på det.

”Vi rykker med andre ord ind i ”trodsalderen”, og det gør forbrugerne også. Vi vil ikke følge systemer, og når nogen siger, hvad man skal, gør man det modsatte. Som virksomhed skal man forstå den trodsalder. Fjern ”Ugens bestseller” eller ”Andre købte også…”, for det er der i hvert fald ingen, der vil have, og fortæl i stedet de store historier og sammenhænge. Gør man det, og melder man ud til forbrugerne, så de ved, hvad de køber ind i, så er forbrugeren også villig til at betale lidt mere for muligheden for at handle i en fysisk butik,” sluttede Julia Lahme sit foredrag.

ESG: Fra fluffy begreb til konkret værktøj

Bæredygtighed har i årevis været et varmt emne i design- og interiørbranchen, men med nye lovkrav og standarder bliver ESG (Environmental, Social, Governance) nu en integreret del af forretningen. På FAGAs trendevent holdt Susanne Siewers, CEO for Copenhagen APPs, et inspirerende oplæg om, hvordan ESG-rapportering bliver lettere og mere tilgængeligt for virksomheder.

"Vi har talt om CSR i mange år, men nu skal vi rent faktisk i gang," siger Susanne Siewers. Med CSRD-direktivet fra 2022 bliver ESG-rapportering en pligt for store virksomheder og snart også for små og mellemstore virksomheder. Men hvad betyder det helt konkret for branchen?

 

"Mange tror, at ESG alene handler om klimaaftryk, men det er meget mere end det. Det handler også om medarbejdertrivsel, samfundsansvar, forretningsetik og leverandøransvar," forklarer Susanne Siewers. ESG-rapportering indebærer for eksempel at forholde sig til, hvordan virksomheden påvirker samfundet, hvordan medarbejderne har det, og hvordan virksomheden håndterer betalinger og risiko for korruption.

For design- og interiørvirksomheder bliver Ecodesign-forordningen en gamechanger. "Om to år skal alle produkter have et digitalt produktpas. Det betyder, at vi bliver nødt til at kende vores materialer, produktionsmetoder og leverandørkæde langt bedre," siger hun.

En af de store udfordringer ved ESG er, at virksomheder ofte ser det som en byrde snarere end en mulighed. Og Susanne Siewers understregede, at ESG-rapportering ikke blot handler om tal og compliance, men også om at finde nye måder at forbedre forretningen på. 

"Vi anbefaler virksomheder at starte med de frivillige standarder. De er meget forenklede og dækker omkring 20 procent af den egentlige rapportering. Det giver et godt fundament."

For mange virksomheder er den store udfordring at skaffe data. "Vi har ikke alle tallene endnu, og det er okay. Man har lov til at have et ”fjumreår”, hvor man arbejder på at få styr på informationerne fra leverandørerne," forklarer hun.
ESG som et strategisk redskab

Susanne mener klart, at ESG faktisk kan være en konkurrencefordel.

"Bæredygtighed er ikke kun et spørgsmål om klimaaftryk. Det handler også om at skabe værdi for forbrugerne og styrke virksomhedens brand. Bruger man ESG rigtigt, kan det være en del af markedsføringen og en faktor i rekruttering af nye medarbejdere," siger Susanne Siewers.

Hos Copenhagen APPs har de udviklet en tillempet ESG-rapport, som kan udføres på tre-fire møder og sammenlagt godt 20 timer. "Vi har skabt et værktøj, der gør det nemt. Vores mål er at hjælpe virksomhederne i gang og vise, at ESG ikke er noget, man skal frygte, men noget, man kan bruge strategisk."

Med nye lovkrav på vej og en stigende bevidsthed om ESG's betydning er det nu, virksomhederne skal tage de første skridt. "Det vigtige er at komme i gang. Tag de tal, I har, og begynd derfra," opfordrer Susanne Siewers.

Tidens tendenser

Sidst var Anette Eckmann på banen ved FAGAs trendevent. Med 40 år som selvstændig i bagagen har hun oplevet branchens op- og nedture, men hendes nysgerrighed er intakt: "Vi har været igennem meget, men mit job bliver kun mere og mere spændende, for nysgerrighed forsvinder ikke," sagde hun med et smil.

Anette lagde ikke skjul på, at detailbranchen står over for store udfordringer. Vi lever i en turbulent tid med krig, økonomisk usikkerhed og en generel følelse af utryghed. "Vi ser paradigmeskift i en kaotisk tid, og det betyder store ændringer for os alle," understregede hun.

Forbrugerne er blevet mere bevidste om deres købsvaner, både økonomisk og værdimæssigt. De stiller krav til bæredygtighed og gennemsigtighed og vil vide, hvad de betaler for. "Lad jeres værdier skinne igennem, for hvis kunderne vil have det, vil de også gerne betale for det," pointerede hun.

 

Butikkernes rolle i en ny tid

Detailhandlen gennemgår en stor transformation, og det kræver en ny tilgang til kunderne. Mange butikker lukker, og fysiske butikker skal nu arbejde hårdere for at tiltrække kunderne. "Er butikkerne kedelige, så er der ingen platform for business. Men det kommer til at kræve noget af jer".

Hun pegede på, at detailhandlen i dag handler om mere end blot salg. Butikker skal skabe sanseoplevelser og en atmosfære, der får kunderne til at vælge dem frem for onlinehandel. "Vi skal skabe oplevelser, der får kunderne ned i butikkerne. Friske butikker, nymalede vægge, blomster og events – det er blevet et must," sagde hun.

En af de vigtigste tendenser, Eckmann ser, er behovet for stærkere partnerskaber mellem detailbutikker og leverandører. "Jeg har talt med mange butikker, og de ønsker alle et tættere samarbejde. De vil udveksle tanker og ideer – det er vejen frem," forklarede hun.

Hun opfordrede leverandører til at hjælpe butikkerne med at skabe visuelt materiale, nyhedsbreve, events og inspirerende indhold. "Hvis butikkerne ikke har tid og overskud, så lav indholdet for dem. Tilpas det årstiderne, giv dem en billedbank, forslag til tekster – gør det let for dem at være attraktive," sagde hun.

Den nye valuta: Menneskelighed

Som afslutning på sin talk og som en fin sløjfe bundet om dagen, slutter Anette Eckman af, hvor Julia Lahme begyndte: ”Fremtidens detailhandel handler om mere end produkter og priser. "Menneskelighed er den nye valuta," sagde hun. Relationer, oplevelser og følelsen af at være værdsat bliver afgørende for succes, og med inspiration, konkrete råd og et spark bagi sendte Anette Eckmann et klart budskab: Detailhandlen har en fremtid – men den kræver nytænkning, samarbejde fra leverandørernes side og kreativitet.

Der var godter til både hjernen og ganen på FAGAs trendevent forleden, hvor deltagerne kunne nyde de smukke omgivelser hos Skarrildhus i Midtjylland. 



 


 

Tilbage til oversigten

FAGA Nyt

Hold dig opdateret omkring nyheder og andre aktuelle begivenheder i branchen.

FAGA Nyt udkommer pr. mail ca. otte gange om året
se de seneste udgaver her

Noget nyt?

Vi modtager gerne nyheder og informationer, som er relevante for FAGAs medlemmer.

Klik her for at maile tekstmateriale og fotos eller kontakt os på tlf. 9926 9800.